Popis zbraně:
Výrobce: New Haven Arms Co.
Rifle Henry se vyrobilo 14 094 ks v letech 1860-1866.
Henryovka je v ráži 44 rimfire (okrajový zápal). Spousta „ Henryovek“ je bohužel předělaná na středový zápal, což je ze sběratelského hlediska neoriginální stav zbraně.
Hlaveň octagonální (osmihranná) v délce 24″. Pod hlavní se nachází trubicový, neodnímatelný zásobník na 15 nábojů. Zásobník se nabíjí zepředu. Hlaveň má 6 drážek.
Velmi vzácné jsou zbraně s kratší hlavní. Sběratelsky jsou Henry pušky velmi ceněné a patří ke sběratelským skvostům každého muzea, nebo soukromé sbírky. Velmi ceněné a těžko sehnatelné jsou i náboje 44 rimfire.
Signatura na hlavni:
HENRY´S PATENT.OCT.16. 1860/ MANUFACT´D BY THE HAVEN ARMS. CO. NEW HAVEN. CT.
Povrchová úprava pažby je olejem napuštěné, nebo šelakem ošetřené ořechové dřevo. Kovové části zbraně jako hlaveň a zásobník jsou standardně modřené, závěr zbraně je mosazný. Konstruktérem této zbraně, včetně náboje 44 rimfire je Benjamín Tyler Henry. „Henryovka“ je prakticky vylepšená verze pistole Volcanic, která je považována za předchůdce „Henryovky“. Výrobní čísla posledních 1000 vyrobených kusů Henry se prolínalo s modelem Winchester 1866, který po pušce Henry výrobně následoval.
„Heryovka“ byla velice oblíbená zbraň vojáků za občanské války a vlastnit pušku Henry byla veliká prestiž. Severní armáda však nakoupila pouze 1731 kusů těchto pušek a tak se na každého vojáka nedostalo. Rifle nebyla nikdy oficiálně přijata do výzbroje US armády a proto si jí vojáci kupovali za vlastní peníze-žold (tehdy byl žold 11USD za měsíc, takže zbraň stála vojáka jeho 4 měsíční žold!) Věřili, že jim pomůže ve válce přežít, protože při správné a nacvičené manipulaci dokázala vystřelit až 24 nábojů za minutu. „Henryovka“ byla nazývána tou“ zatracenou yankeeskou puškou, které se nabije v neděli a střílí celý týden.“
Přes své vynikající konstrukční vlastnosti a rychlost střelby, byla „Henryovka“ oficiálně pro armádu nepraktická, právě kvůli střelivu 44 RF. Přesto pušku Henry používala například ochranka presidenta Jeffersona Finise Davise, který byl presidentem v letech 1861-1865. Velmi oblíbenou byla také v boji proti prérijním indiánům. Puška se proslavila také díky známé bitvě u Bighornu, kde si generál Custer všiml příliš pozdě, že Siouxové jsou touto puškou vyzbrojeni. Bighornu se přezdívá také Henry Hill, kvůli velkému množství nalezených obalů od pušek Henry po skončené bitvě, které tam indiáni zanechali.
Proč nepřijala pušku Henry confederační armáda do výzbroje? Tady jsou důvody:
Náboj 44RF byl velmi nebezpečný na přepravu. Náboj se při manipulaci mohl například promáčknout, tím by nešel vsunout do nábojové komory a s puškou by se nedalo dál střílet.Při přepravě nábojů hrozilo nebezpečí výbuchu. Náboj byl konstruován na okrajový zápal a hylzna po okraji obsahovala třeskavou směs.
Henryovka se při jízdě na koni velice neprakticky nabíjela nábobji, protože zásobník se ládoval zepředu.
Puška Henry neměla dřevěné podpažbí, jako je tomu například u modelů 1866 Winchester a výš. Proto se nedala při střelbě dlouho držet, hlaveň byla horká.
Puška Henry byla náchylná vůči nečistotám a prachu. V první výrobní fázi chyběla například prachová krytka.
Lépe pro účely armády vyhovovala puška a karabina Spencer na 8 nábojů, (zásobník v pažbě), která měla lépe chráněný mechanismus proti nečistotám, měla dřevěné podpažbí a lépe se nabíjela při jízdě na koni. US Armáda nakoupila 94 000ks karabin Spencer (20” hlaveň) a 12 000 pušek Spencer (30” hlaveň) v období občanské války. Puška Spencer stála v té době 35 USD, Henriovka byla o pár dolarů dražší.
Zajímavosti o pušce Henry:
- Jedním z nejčestnějších držitelů Henryovy opakovačky (výrobní číslo 6) byl Abraham Lincoln. Tato konkrétní zbaň je bohatě rytá, zlacená, stříbřená a na pravé straně závěru je vyryto jméno obdarovaného – Abraham Lincoln.
- Maloobchodní cena Henry Rifle byla v roce 1860 stanovena na 42 USD. Při odběru více jak 10 pušek byla sleva 20%. Krabička 1000 nábojů 44RF stála 10 USD, rytí, postříbření a pozlacení zbraně bylo za příplatek 13 USD, řemen k pušce stál 2USD. Rifle Henry se prodávala v rozpětí od 36 USD – 80 USD podle příslušenství.
- Celý zásobník 15 nábojů dokázali někteří majitelé této zbraně vypálit na cíl za 10,8 sekund.
- Z puška Henry se při zátěžovém testu vystřelilo bez vyčištění 1040 ran. Po podrobném přezkoumání se zjistilo, že kromě zanesených drážek v hlavni je v naprostém pořádku.
- Henryovka je právem považována za “královnu” opakovacích pušek.
Odhadní aukční cena podle stavu zbraně:
Rifle | 90 000 Kč – 2 000 000 Kč |